logo

Bonsai    koniecznie zobacz piêkne drzewka!!!

   Bonsai, sztuka bonsai (jap., bon - płaska taca lub pojemnik, sai - roślina; chin. penzai)- sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów hodowanych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez specyficzne przycinanie oraz pielęgnację.
  Sztuka hodowania bonsai pochodzi z Chin (jest tam nazywana pensai), mimo że jest kojarzona głównie z Japonią. Sztuka bonsai zanikła w Chinach, podczas gdy w Japonii osiągnęła doskonałość.
  W przeszłości sztuką tą zajmowali się ludzie wysoko urodzeni - arystokraci, osoby duchowne, jednak od wieku siedemnastego bonsai zaczęli parać się zwykli ludzie. Wyhodowanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do hodowli wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce.
W sztuce bonsai wyróżnia się liczne style, według których kształtowane jest drzewko, różniące się głównie kształtem pnia i pochyleniem do doniczki.

Podstawowe style bonsai :

 1.  Bunjin (styl literacki)
 2.  Chokkan (wyprostowany regularny)
 3.  Fukinagashi (styl ukształtowany przez wiatr)
 4.  Hokidachi (styl miotlasty)
 5.  Ikadabuki (styl tratwy)
 6.  Kabudachi (drzewko o wielu pniach)
 7.  Kengai (styl kaskadowy)
 8.  Shakan (styl pochylony)
 9.  Moyogi (wyprostowany nieregularny)
 10.  Netsuranari (styl pełzający)
 11.  Sokan (styl dwupienny)
 12.  Ishizuke (sadzenie na kamieniach)
 13.  Saikei (styl krajobraz na tacy)

Oprócz tego znane są jeszcze style:

 1.  Soju
 2.  Yose-uye -styl leśny-liczba drzewek musi być nieparzysta i muszą być ustawione na przeciwko siebie
 3.  Korabuki - styl pancerz żółwia
 4.  Bankan - pień jest ukształtowany jak litera S
 5.  Sekijoju
 6.  Negari

  Drzewko bonsai nigdy nie jest "skończone" - jest ono żywą rośliną, wymagającą stałej pielęgnacji, polegającej nie tylko na podlewaniu i nawożeniu, lecz również na dbaniu o skarłowaciały kształt rośliny poprzez używanie technik mechanicznych. Drzewko jest więc przycinane, pędy uszczykiwane a gałęzie owijane drutem, by zachowały nadany im kształt. Bardzo często sztuce bonsai kompozycyjnie towarzyszą dodatkowe elementy np. mech lub kamienie, których to umiejętność ekspozycji zyskała rangę osobnej dziedziny suiseki. Tworzenie miniaturowych "krajobrazów na tacy", nazywanych saikei ("żyjący krajobraz"), jest specyficzną formą bonsai, wykorzystującą skały, trawy, mchy, piaski oraz żywe drzewa. Obok żywych roślin można wykorzystać również sztuczne (bonkei). Przy starannym doborze roślin i zachowaniu proporcji można uzyskać precyzyjne odtworzenie krajobrazu w miniaturze.
(-Wikipedia)

 • Nobutaka Sakuma - Japonia

Nobutaka Sakuma Nobutaka Sakuma Nobutaka Sakuma

Nobutaka Sakuma Nobutaka Sakuma Nobutaka Sakuma Nobutaka Sakuma Nobutaka Sakuma Nobutaka Sakuma

 • John Hanby - akademia bonsai - Anglia
Newstead Newstead Newstead Newstead Newstead Newstead Newstead Newstead NewsteadZdjęcia wykonane zostały aparatem Olympus FE-130   5Mpx 3x optical zoom

do góry do góry do góry